ZASIEDZENIE, SŁUŻEBNOŚĆ, ZASIEDZENIE SŁUŻEBNOŚCI DROGI KONIECZNEJ, PROBLEMY Z GRUNTEM - ADWOKAT LUBLIN
ADWOKAT: LUBLIN, CHEŁM, ZAMOŚĆ, HRUBIESZÓW, WŁODAWA, RADZYŃ PODLASKI, PUŁAWY, LUBARTÓW
- Jak zasiedzieć działkę?
- Jak udowodnić posiadanie samoistne?
- Co przerywa bieg zasiedzenia?
- Jak ustanowić służebność drogi koniecznej?
- Kiedy należy się odszkodowanie za bezumowne korzystanie?
- Co robić, gdy sąsiad nie chce usunąć gałęzi?
- Jak skutecznie chronić prawo własności?
- Czy posiadanie poprzednika dolicza się do mojego posiadania?
- Otrzymałem działkę bez aktu notarialnego, co zrobić?
- Jakie dokumenty przygotować w celu zainicjonowania sprawy o zasiedzenie?
- Jakie warunki trzeba spełnić aby zasiedzieć służebność drogi koniecznej?
- Kto jest uczestnikiem w sprawie o zasiedzenie?
- Do którego Sądu złożyć wniosek o zasiedzenie nieruchomości?
Kancelaria Adwokacka w Lublinie zapewnia profesjonalną pomoc prawną w sprawach o zasiedzenie, ustanowienie służebności drogi koniecznej, jak również zasiedzenie służebności drogi koniecznej. Pomoc obejmuje sporządzanie pism procesowych, prowadzenie negocjacji, reprezentowanie Państwa interesów przed Sądem. Skuteczny adwokat od spraw od zasiedzenie Lublin, pomoże w przeprowadzeniu postępowania przedsądowego, co w pozwoli uniknąć wieloletniego i kosztownego procesu cywilnego.
Dobry adwokat od ustanowienia służebności drogi koniecznej Lublin będzie reprezentował Państwa interesy również poza salą sądową.
Skuteczny adwokat od spraw od zasiedzenie pomoże w skompletowaniu niezbędnych dokumentów niezbednych do przeprowadzenia sprawy o zasiedzenie, w tym zasiedzenia służebności drogi koniecznej
Kancelaria Adwokacka adwokat Ewa Nowacka ma swoją siedzibę w Lublinie, jednakże reprezentuje Państwa interesy również na terenie takich miast jak Zamość, Chełm, Puławy, Radzyń Podlaski, Włodawa, Hrubieszów, Lubartów.
Ustanowienie służebności drogi koniecznej, a nieuregulowany stan prawny innej działki
Wyobraźmy sobie sytuację, że występujemy z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej, a w trakcie postępowania dowiadujemy się iż jedna z działek przez którą miałaby przebiegać
służebność posiada nieuregulowany stan prawny.Może to wynikać chociażby ze śmierci dotychczasowego właściciela sąsiadującej działki. W takiej w sytuacji należałoby wnieść o zawieszenie toczącego się postępowania do czasu rozpoznania naszego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym. Oczywiście jeżeli zmarły miał rodzinę, to najbliżsi zapewne będę chcieli uregulować sprawy spadkowe i sami wystąpią ze stosownym pismem. W tedy wystarczy jedynie wskazać następców Sądowi, który rozpoznaje naszą sprawę, przedkładając żądany dokument tj. stwierdzenie nabycia spadku, bądź akt poświadczenia dziedziczenia.
Sprawa komplikuje się, w sytuacji gdy sąsiednia działka, nie posiada uregulowanego stanu prawnego, co nie wynika ze śmierci właściciela. Z takim przykładem będziemy mieli do czynienia, gdy w rejestrze gruntów i budynków są wskazani jedynie posiadacze danego terenu.
Co zrobi Sąd?
Niestety, zapewne wezwie nas do wskazania właścicieli danej działki, wszak których wskazać nie możemy, gdyż takowych nie ma.
Pozostaje nam próbować uregulować dany stan prawny. Można tego dokonać inicjując sprawę o zasiedzenie, wskazać interes prawny do wystąpienia z takim roszczeniem i wnosić o zasiedzenie danej działki na rzecz w/w posiadaczy.
Oczywiście będzie wiązało się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, które bądźmy szczerzy będą znaczne.
Ewentualnie można zmienić swoje stanowisko w sprawie pierwotnej, co nie jest proste z wiadomych względów.
Można również próbować przekonać Sąd o tym, iż nieuregulowany stan prawny w sytuacji gdy są ustaleni posiadacze, nie stoi na przeszkodzie obciążenia danej działki służebnością drogi koniecznej.
Reasumując bez dobrego adwokata się nie obędzie:)
Zasiedzenie przy nabyciu działki/gruntu bez wymaganej prawem formy
Niejednokrotnie w swojej praktyce spotkałam się z problemem nabycia, nieruchomości (działki, gruntu) bez wymaganej prawem formy tzn. bez zachowania formy aktu notarialnego.
Przedmiotowe sytuacje bardzo często zdarzają się w warunkach wiejskich, kiedy to rodzice chcąc przekazać swoja spuściznę czynią to bądź zwykłą umową pisemną, bądź umową ustną.Dokonanie darowizny (bo o tym teraz mowa) w sposób opisany powyżej powoduje iż czynność jest nieważna, tj. nie rodzi przepisanym prawem skutków.
W takiej sytuacji pozostaje nam wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie ew. z wnioskiem o uregulowanie prawa własności na podstawie ustawy o uregulowaniu gospodarstw rolnych (o czym będzie mowa w kolejnym wpisie). Wracając do zasiedzenia, kodeks jasno określa nam przesłanki, które musimy spełnić aby otrzymać korzystne dla nas rozstrzygnięcie.
Przede wszystkim musimy daną nieruchomość posiadać. Przy naszym stanie faktycznym, jeżeli otrzymaliśmy ją od rodziców zapewne czujemy się właścicielami, więc z udowodnieniem powyższego nie powinno być problemu. We wniosku o zasiedzenie można przedłożyć zaświadczenie o uiszczaniu podatku, wnieść o dopuszczenie dowodów z zeznań świadków (np. najbliższych sąsiadów) wskazać termin z jakim dniem według nas nabyliśmy w/w nieruchomość.
W przypadku posiadania nieruchomości w dobrej wierze musimy wykazać okres 20 lat posiadania, natomiast w sytuacji posiadania nieruchomości w złej wierze okres 30 letni. Orzecznictwo przyjmuje, iż w sytuacji gdy nabyliśmy nieruchomość bez przepisanej prawem formy, potrzebny jest nam okres 30 letniego posiadania (prawo, traktuje nas jako posiadaczy w złej wierze).
Zgodnie z dyspozycją art 176 kc jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika.
Jeżeli nie ma sporu odnośnie prawa własności ,,naszej'' działki, Sąd powinien uwzględnić nasz wniosek, sytuacja komplikuje się gdy takowy spór występuje. W takiej sytuacji w grę zaczyna wchodzić bardzo bogata linia orzecznicza, która nieraz nie jest jednoznaczna.
Zasiedzenie, posiadacz kontra właściciel.
Powyższe zagadnienie, należy rozpocząć od wyjaśnienia położenia prawnego posiadacza względem właściciela, w sporze o zasiedzenie. Trybunał Konstytucyjny
sformułował w wyroku z dnia 28 października 2003 r., P 3/03, OTK-A 2003, nr 8, poz. 82, ważną dyrektywę interpretacyjną, wskazał w niej, że od zasady konstytucyjnej którą jest nienaruszalność prawa własności tylko wyjątkowo można wprowadzić odstępstwa. Takim odstępstwem jest właśnie zasiedzenie. Jeżeli posiadacz chce udowodnić fakt iż zasiedział daną nieruchomość, musi udowodnić wszystkie przesłanki zasiedzenia w sposób ścisły. Wszelkie niejasności będą interpretowane na korzyść właściciela. Powyższe nie dotyczy sytuacji, w której stronami spornymi są posiadacze.
Również właściciel nie może żądać stwierdzenia zasiedzenie, z uwagi na utratę dokumentu stwierdzającego własność.
Posiadacz w sporze z właścicielem, przed za inicjonowaniem właściwego postępowania, winien bardzo skrupulatnie się do niego przygotować. Sąd będzie badał czy wnioskodawca, rzeczywiście posiadał samoistnie zasiadywany grunt, czy jego zachowanie miało jedynie pozorny charakter. Sam fakt, iż dana osoba widnieje w stosownych rejestrach, nie oznacza jeszcze iż spełnia przesłanki niezbędne do zasiedzenia danej nieruchomości.
Dlatego też jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwany rezultat w sprawach nieoczywistych warto zasięgnąć fachowej porady.
Zasiedzenie a brak przeprowadzonego postępowania spadkowego.
Jeżeli jeden ze spadkobierców, wnosi o zasiedzenie nieruchomości która wchodzi w skład spadku,
spowinien pamiętać, iż nie może zasiedzieć części/ udziału który przypadł mu na podstawie spadkobrania. Jeżeli postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone, bądź to stwierdzeniem nabycia spadku, bądź poświadczonym aktem dziedziczenia, Sąd zapewne wezwie nas do przedłożenia stosownego dokumentu, wyznaczając na to konkretny termin. Jeżeli nie przedłożymy w/w dokumentu we wskazanym terminie, Sąd zawiesi postępowanie. Dlatego ważnym jest aby przed za inicjonowaniem sprawy o zasiedzenie skompletować niezbędne dokumenty, bowiem w sytuacji zawieszenia postępowania w w/w przypadku będziemy mieli tylko rok czasu na uregulowanie żądanej kwestii. Adwokat w sprawie o zasiedzenie, pomoże w uporządkowaniu stanu prawnego. Sąd badając, czy zachodzą przesłanki to stwierdzenia zasiedzenia, winien wiedzieć w jakiej części danej nieruchomości wnioskodawca jest właścicielem a w jakiej posiadaczem samoistnym. Ponadto wskazany krąg spadkobierców, będzie wskazywał również zainteresowanych (uczestników) w przedmiotowej sprawie (o stwierdzenie zasiedzenia).
Adwokat Lublin